Dowiedz się więcej
Poznaj i zrozum jak wygląda
Technologia
Elastyczne zespoły
Sztuczna inteligencja
Cloud / chmura
Rozwój oprogramowania
Projektowanie produktów cyfrowych
Wybrane technologie
Usługi serwisowe IT
Fintech
Przemysł i produkcja
Rozwiązania dedykowane
Oprogramowanie produkcyjne
Rozszerzona rzeczywistość
Oprogramowanie dla branży HoReCa
Identyfikowalność (ang. traceability) produktowa daje szereg przewag konkurencyjnych. Dzięki możliwości analizy marszruty procesowej oraz wszystkich użytych komponentów i surowców możemy dokładnie odtworzyć proces produkcyjny i zweryfikować jego poprawność. System Traceability daje również pełną transparentność procesu dla klientów końcowych, a w przypadku pojawienia się problemów jakościowych pozwala nie tylko odtworzyć ich przyczyny, ale zidentyfikować zagrożenie w innych produktach powstałych z tej samej partii komponentów lub z tego samego surowca.
Motywacje do rejestrowania pełnego traceability produktowego mogą być bardzo różne, choć w każdym wypadku daje to szereg korzyści. Przede wszystkim system traceability pozwala spojrzeć na procesy produkcyjne z zupełnie nowej perspektywy. Historia produkcji zawarta w produkcie to także informacje o użytych komponentach, surowcach, stanowiskach produkcyjnych czy brygadzie, która dany produkt na danym etapie realizowała. Tak zarejestrowane dane są bezcenne do dalszej analizy.
Istnieje szereg obszarów rynku, gdzie traceability produktowe jest wymagane przez literę prawa, przez umowy między podmiotami czy z samego charakteru produktu.
Certyfikacja produktowa i najwyższe standardy procesowe są dużo prostsze do uzyskania i utrzymania, gdy monitorujemy nie tylko całą produkcję, ale każdy produkt z osobna.
Stosowanie najlepszych rozwiązań dotyczących BOM-u produkcyjnego nie pozwoli uniknąć etapu kontroli jakości. Dzięki systemowi traceability etap ten będzie dużo prostszy, ponieważ będzie można weryfikować nie tylko produkt, ale również historię produkcji.
Dla wielu branży podwykonawstwo komponentów i surowców wymaga spełnienia nie tylko rygorystycznych norm klientów, ale także zachowania pełnej transparentności produkcji dla utrzymania najwyższych standardów.
Czysta wizualizacja przekształcania surowców i komponentów w gotowy produkt w formie grafu.
Każdy węzeł grafu odpowiada kolejnej iteracji produkcyjnej.
Do każdej iteracji dostępna jest pełna historia produkcji - co, kto, kiedy i gdzie.
Śledząc poszczególne komponenty i surowce, możemy sprawdzić, w jakich innych produktach zostały one użyte.
Rejestrowane są również wszelkie odpady produkcyjne i elementy, które zostały lub muszą zostać zutylizowane.
Gotowy produkt można rozłożyć na czynniki pierwsze, analizują produkcję „od końca”. Może być to szczególnie przydatne przy tworzeniu sampli produktowych i poszukiwaniu najlepszego procesu technologicznego.
Na każdym etapie produkcji możliwe jest dodanie atrybutów świadczących o potencjalnych problemach jakościowych, co pozwala na trafniejszą kontrolę jakości.
Mając świadomość o problemach jakościowych partii komponentów czy surowca możemy oznaczyć wszystkie powstałe z nich produkty, jako produkty wysokiego ryzyka problemów jakościowych. Jest to szczególnie przydatne na potrzeby np. przywoławczych akcji serwisowych typu „recall”.
Produkty mogą być znakowane w dowolny sposób - od prostych kodów 1D, przez kody 2D, automatyczne nanoszenie kodów na produkt po tagi RFID i NFC.
Produkt może być identyfikowany na każdym etapie jedną, tą samą etykietą. Może jednak być każdorazowo generowana nowa etykieta, co nie tylko ułatwi identyfikację, ale pozwoli zawrzeć na etykiecie podstawowe parametry półproduktu lub produktu.
W każdym węźle traceability rejestrujemy wiele parametrów dotyczących danego etapu produkcyjnego. Zmiana, brygada i operator to również parametry, które warto rejestrować, aby identyfikować twórców danych produktów.
Uwaga! Warto wiedzieć!
Prezentowane rozwiązanie jest wyłącznie pokazem możliwości technologicznych aveneo. Naszą misją jest dostarczanie oprogramowania dedykowanego (tworzonego wspólnie z i dla naszych klientów), które będzie w pełni dostosowane i zoptymalizowane do modelu działania i procesów biznesowych. Bez kompromisów.
Skuteczne lokalizowanie wadliwych partii produkcyjnych.
Pełne zrozumienie procesów oraz identyfikacja potencjalnych obszarów do usprawnienia, dzięki analizie każdego etapu produkcji.
Bezproblemowa realizacja akcji serwisowych, dzięki dokładnym informacjom o każdym produkcie.
Przyspieszona reakcja na problemy produkcyjne, skrócenie czasu potrzebnego na zlokalizowanie wadliwych komponentów.
Zwiększona efektywność produkcji przez lepsze zarządzanie danymi i automatyzację.
Dokładniejsza kontrola jakości, dzięki wykorzystaniu historii wyrobu.
Zmniejszenie ryzyka produkcjnego poprzez identyfikację potencjalnych zagrożeń i błędów.
Wzrost zaufania i satysfakcji klientów, dzięki transparentności procesów.
Usprawnij planowanie produkcji, zoptymalizuj alokację zasobów i zapewnij terminowość dostaw.
Zoptymalizuj operacje magazynowe i usprawnij zarządzanie zapasami.
Monitoruj i kontroluj procesy produkcyjne w czasie rzeczywistym, aby poprawić wydajność.
Bezproblemowo zarządzaj zapotrzebowaniem na surowce, aby obniżyć koszty i zwiększyć zrównoważony rozwój.
Zapewnij jakość produktu i zgodność z solidnymi procesami kontroli jakości.
Popraw relacje z klientami i usprawnij komunikację dzięki dedykowanemu systemowi CRM z zaawansowanym kalkulatorem przedprodukcyjnym.
Zależy to od kilku czynników. Po pierwsze od możliwości integracji wykorzystywanego oprogramowania. Po drugie od danych, które oprogramowanie to zbiera. Jeżeli są one wystarczające i jeżeli istnieje jakakolwiek racjonalna ścieżka integracji to tak - możemy dodać dedykowany moduł traceability.
Oczywiście. Rejestrując traceability każdego z wyrobów z osobna możemy grupować je w logiczne całości (np. partie) i następnie przygotowywać raport, dla całej grupy. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że każda partia może składać się z różnych partii komponentów użytych do produkcji. W konsekwencji podział logiczny powinien być spójny z partiami komponentów.
Znając całą ścieżkę produkcyjną od pojawienia się surowców i komponentów po gotowy wyrób możemy przeanalizować, na jakim etapie powstały problemy jakościowe. Dodatkowo jesteśmy w stanie wskazać, gdzie problemy te mogą jeszcze wystąpić, lub jakie inne produkty powstały w tym samym czasie z tych samych surowców i komponentów.
Tak. Możemy oprzeć traceability o blockchain, technologię która nie pozostawi możliwości ręcznego ingerowania w dane. Nie pozwala również na ingerowanie w łańcuch danych, co w przypadku traceability może być szczególnie przydatne. Dzięki skorzystaniu z tej technologii można zagwarantować, że łańcuch odwzorowuje dane zarejestrowane na produkcji w formie niezmienionej.
Nie. Rejestrowanie danych powinno odbywać się w sposób całkowicie naturalny dla operatorów produkcyjnych lub w sposób całkowicie automatyczny. Dane mogą być rejestrowane na podstawie kodów kreskowych, kodów QR czy znakowania RFID/NFC. Integracja z oprogramowaniem produkcyjnym powinna pozwalać na pozyskiwanie tych danych niejako w tle, bez ingerencji operatorów czy kierownika produkcji.