Jak wygląda proces powstawania aplikacji we współpracy z klientem?

Biznes, Aplikacje • 28.01.2024 • 8 minut

Wstęp


W dzisiejszych czasach, tworzenie aplikacji internetowych, mobilnych i rozwiązań w chmurze stało się nieodłącznym elementem biznesu. Współpraca z klientem w trakcie tego procesu odgrywa kluczową rolę, wpływając nie tylko na ostateczny produkt, ale także na jego sukces na rynku. W tym artykule przyjrzymy się z bliska procesowi tworzenia aplikacji we współpracy z klientem, krok po kroku.

Zrozumienie potrzeb i celów klienta


Pierwszym krokiem w procesie tworzenia aplikacji jest zrozumienie potrzeb i celów klienta. W fazie analizy wymagań i specyfikacji, nasz zespół programistów i analityków współpracuje z klientem, aby dokładnie zdefiniować cele biznesowe aplikacji, określić funkcje i wymagania oraz stworzyć ramową specyfikację projektu. Regularne spotkania i warsztaty z klientem są kluczowe dla udanej współpracy. Podczas tych sesji dyskutujemy o dotychczasowych rezultatach, wyjaśniamy wszelkie wątpliwości i dostosowujemy nasze działania do ewentualnych zmian w koncepcji czy wymaganiach klienta.

Projektowanie i prototypowanie


Prototypowanie aplikacji to bardzo ważny etap powstawania aplikacji. Prototyp lub makieta to nic innego jak projekt interfejsu użytkownika, który składa się z ramowych wizualizacji ekranów projektowanego oprogramowania. Dzięki niemu wraz z klientem jesteśmy w stanie zwizualizować często godziny rozmów i zweryfikować czy zaprojektowane zachowania, przejścia między ekranami są tym czego klient oczekuje. Etap ten pozwala na wczesne wykrycie błędów które mogłyby być bardzo kosztowne w przyszłości, wprowadzenie poprawek czy zgłoszenie uwag. Często klienci posiadają już swoje materiały na których bazujemy w fazie projektowania i prototypowania aplikacji.

Implementacja i rozwój


Na tym etapie wybieramy odpowiednie technologie, narzędzia i frameworki, które najlepiej odpowiadają wymaganiom projektu. W przypadku naszego software house'u, specjalizującego się w aplikacjach .NET, korzystamy z najnowszych narzędzi i bibliotek dostępnych w tym ekosystemie. Platforma .NET jest bardzo elastyczna, dzięki niej jesteśmy w stanie zbudować dowolny rodzaj aplikacji która działa w różnych środowiskach. W dobie wszechobecnego internetu dużą popularnością cieszą się aplikacje webowe które swoją funkcjonalnością wypierają aplikacje desktopowe głównie ze względu na dostępność do takich systemów. W celu realizacji takiej aplikacji najczęściej wykorzystujemy nasze wewnętrzne narzędzia (aveneo.SDK) oraz framework React, dzięki czemu mamy pewność, że oprogramowanie zbudowane na ich bazie będzie niezawodne i skalowalne.

Proces implementacji i rozwijania aplikacji odbywa się iteracyjnie, z regularnymi aktualizacjami i wdrażaniem kolejnych funkcji. Podczas współpracy z klientem w krótkich odstępach czasu uaktualniamy aplikację o wytworzone funkcje, następnie wspólnie walidujemy czy funkcje spełniają oczekiwania i realizują postawione założenia. Jeżeli wszystko się zgadza to przechodzimy do realizowania kolejnych funkcji, natomiast jeżeli wymagania ulegną zmianie planujemy je w istniejącym już oprogramowaniu. Dzięki podejściu iteracyjnym klient ma możliwość śledzenia postępów na bieżąco, przez co bieże czynny udział w procesie wytwarzania oprogramowania i ma realny wpływ na jego całokształt.

Testowanie i wdrożenie


Przed wdrożeniem aplikacji przeprowadzamy szereg testów jednostkowych i integracyjnych, aby upewnić się, że wszystkie funkcje działają poprawnie, oraz testy funkcjonalne, aby zweryfikować czy funkcje są zgodne z oczekiwaniami klienta. Dbamy także o optymalizację i bezpieczeństwo aplikacji, eliminując wszelkie potencjalne zagrożenia i błędy, które mogłyby zaszkodzić użytkownikom - zwracamy szczególną uwagę na ten obszar. Po pomyślnym zakończeniu testów, przystępujemy do wdrożenia aplikacji na docelowej platformie. Dzięki wykorzystaniu narzędzi CI/CD (Continous integration/Continous deployment) proces aktualizacji środowiska jest zautomatyzowany co pozwala na ograniczenie ryzyka pojawienia się błędów. Nasz zespół zapewnia wsparcie techniczne i pomoc w razie jakichkolwiek problemów czy pytań klienta.

Monitorowanie i utrzymanie


Mogłoby się wydawać, że po wdrożeniu oprogramowania cały proces dobiega końca. Nic bardziej mylnego, oferując kompleksową usługę monitorujemy działanie aplikacji i zapewniamy wsparcie techniczne, aby zapewnić jej ciągłą sprawność i zgodność z ewentualnymi zmianami w otoczeniu technologicznym. Wielu naszych klientów potrzebuje wsparcia technologicznego w utrzymywaniu wysokiej dostępności oprogramowania, spełniając ich oczekiwania wykorzystujemy szereg narzędzi monitorujących infrastrukturę jak i samo działanie oprogramowania. Regularnie tworzymy kopie zapasowe oraz posiadamy procedury przywracania środowisk aby zapewnić szybką reakcję w przypadku awarii lub utraty danych.

Podsumowanie


Proces powstawania aplikacji we współpracy z klientem jest złożony i wieloetapowy. Wymaga ścisłej współpracy, komunikacji i zaangażowania zarówno ze strony naszego zespołu, jak i klienta. Dzięki odpowiedniemu planowaniu, projektowaniu i testowaniu, jesteśmy w stanie dostarczyć klientowi ostateczny produkt, który spełnia jego oczekiwania i wymagania, przynosząc mu realną wartość biznesową. Zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości usług i satysfakcji z każdej współpracy, dlatego dokładamy wszelkich starań aby wytwarzane oprogramowanie spełniało oczekiwania i było przyczynkiem do rozwoju biznesu naszych klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu tworzenia aplikacji lub potrzebujesz wsparcia w realizacji swojego projektu, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów!

O autorze

Milena jest odpowiedzialna nie tylko za opiekę nad kluczowymi klientami firmy, ale przede wszystkim za nawiązywanie nowych relacji biznesowych naszego software house. Z zaangażowaniem dba również o potrzeby wewnętrzne, zapewniając niezakłócony proces biznesowy. Dzięki jej pracy aveneo jest silnym i stabilnym software house.

Milena
Business manager & developer
Jesteś gotowy, żeby porozmawiać o swoim projekcie?