Electron: Rewolucja w tworzeniu aplikacji desktopowych z wykorzystaniem technologii webowych

Aplikacje,Software house • 02.04.2024 • 7 minut

Wprowadzenie


W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie technologicznym, tworzenie aplikacji desktopowych stało się zadaniem zarówno fascynującym, jak i niosącym nowe wyzwania. Jednak tradycyjne metody tworzenia oprogramowania desktopowego często łączą się z wyzwaniami związanymi z złożonością, wydajnością i skalowalnością. Przez lata programiści mieli do dyspozycji różne możliwości, takie jak choćby WindowsForms czy WPF. Jednak, pomimo swojej przydatności, te technologie miały swoje ograniczenia - były nieelastyczne, trudne w utrzymaniu lub po prostu przestały być wspierane. Właśnie w tej przestrzeni pojawia się Electron - narzędzie, które łączy w sobie najlepsze cechy świata desktopowego i webowego.

Electron przynosi nową erę w tworzeniu aplikacji desktopowych i tak jak aplikacje Progressive Web Apps (PWA) opiera się na podobnym stosie technologii. Daje to możliwość tworzenia aplikacji desktopowych z wykorzystaniem technologii, takich jak HTML, CSS i JavaScript. Dzięki temu, aplikacje tworzone przy użyciu Electrona są nie tylko elastyczne i łatwe w modyfikacji, ale także dostępne na wielu platformach.

To właśnie dlatego Electron nadal jest aktualną rewolucją w dziedzinie tworzenia aplikacji desktopowych. Jest odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku, gdzie elastyczność, dostępność na różnych platformach i łatwość utrzymania stają się coraz bardziej kluczowe. W świecie, w którym granice między aplikacjami webowymi a desktopowymi zaczynają zanikać, Electron staje się mostem, który łączy te dwie przestrzenie. Przed nami fascynująca podróż w głąb nowej ery tworzenia aplikacji desktopowych. Witajcie w świecie Electrona.

Electron - Co to właściwie jest?


Electron to framework opracowany przez GitHub, który umożliwia programistom tworzenie aplikacji desktopowych za pomocą znanych technologii webowych. Jednak, zanim Electron stał się powszechnie znany pod tą nazwą, funkcjonował pod nazwą "Atom Shell". Pierwotnie stworzony jako narzędzie wspomagające rozwój edytora kodu Atom, szybko stał się jasne, że jego potencjał sięga znacznie dalej.

Historia Electron/Atom Shell sięga lat 2013-2014, kiedy to GitHub rozpoczął pracę nad edytorem kodu Atom. Jednak szybko okazało się, że narzędzie to ma ogromny potencjał poza edytorem kodu i może być wykorzystane do tworzenia szerokiej gamy aplikacji desktopowych. W 2016 roku GitHub zmienił nazwę projektu z "Atom Shell" na "Electron", co miało na celu lepsze odzwierciedlenie ogólnej uniwersalności i zastosowań tego narzędzia. Dzięki swojej otwartoźródłowej naturze i aktywnej społeczności deweloperów, Electron stale się rozwija i udoskonala. Nowe funkcje są regularnie dodawane, a błędy naprawiane, co sprawia, że Electron pozostaje na czele innowacji w dziedzinie tworzenia aplikacji desktopowych.

Dzisiaj Electron jest szeroko wykorzystywany przez programistów na całym świecie do tworzenia różnorodnych aplikacji desktopowych, od prostych narzędzi po zaawansowane programy o dużej złożoności. Jego potencjał wciąż rośnie, co czyni go niezastąpionym narzędziem w arsenale każdego programisty, który chce tworzyć innowacyjne i funkcjonalne aplikacje desktopowe.

Co oferuje Electron?


Electron łączy silnik przeglądarki Chromium z środowiskiem Node.js, co zapewnia szeroki zakres funkcji i możliwości. Oto niektóre z kluczowych elementów frameworka: Silnik Chromium zapewnia podstawowe funkcje przeglądarki, takie jak wyświetlanie stron internetowych, obsługa JavaScript i zarządzanie pamięcią. Node.js umożliwia tworzenie aplikacji serwerowych z wykorzystaniem JavaScriptu, co pozwala na integrację z systemem operacyjnym, dostęp do plików i urządzeń oraz komunikację sieciową. API Chromium umożliwia dostęp do rozbudowanego interfejsu programistycznego przeglądarki Chromium, co umożliwia tworzenie zaawansowanych funkcji aplikacji desktopowych, takich jak menu, paski narzędzi i okna dialogowe. Dodatkowo, dzięki Community Packages, programiści mają dostęp do bogatej kolekcji pakietów NPM, które rozszerzają funkcjonalność Electrona o dodatkowe możliwości, takie jak zarządzanie oknami, autoupdaty i integracja z chmurą.


Elementy składowe aplikacji Electron składa się z trzech głównych elementów:

  • Proces renderowania: Odpowiedzialny za wyświetlanie interfejsu użytkownika aplikacji i obsługę zdarzeń użytkownika.
  • Proces główny: Odpowiedzialny za logikę aplikacji, integrację z systemem operacyjnym i komunikację z procesem renderowania.
  • Node.js API: Zapewnia dostęp do API Node.js, umożliwiając tworzenie serwerowych części aplikacji.

Zalety korzystania z Electron w tworzeniu aplikacji desktopowych


Jedną z głównych zalet Electron jest jego uniwersalność. Daje on możliwość tworzenia aplikacji desktopowych, które są wieloplatformowe. Eliminuje to konieczność tworzenia oddzielnych rozwiązań dla każdego systemu operacyjnego. Pozwala to na oszczędność czasu, a także zapewnia spójne doświadczenie użytkownika niezależnie od używanej platformy. Kolejną kluczową zaletą Electronu jest fakt, że wykorzystuje on znane technologie webowe, takie jak HTML, CSS i JavaScript. Dla programistów, którzy są już zaznajomieni z tymi technologiami, korzystanie z Electrona jest niezwykle intuicyjne i efektywne. W przypadku aveneo software house gdzie specjalizujemy się w tworzeniu aplikacji z wykorzystaniem technologii webowych, takich jak React i Redux - Electron staje się naturalnym wyborem. Pozwala on programistom na wykorzystanie swoich istniejących umiejętności do tworzenia praktycznych i funkcjonalnych aplikacji desktopowych, a wybór sprawdzonej technologii daje możliwość skupienia się na elementach związanych z logiką biznesową i potrzebami klienta. Dodatkowo, warto zauważyć, że Electron cieszy się ogromną popularnością w społeczności programistycznej. Posiada rozbudowaną społeczność użytkowników i deweloperów, co oznacza, że programiści mogą łatwo znaleźć pomoc, wsparcie i gotowe rozwiązania. Rozwój jest nieustannie napędzany przez aktywną współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy jej członkami. Aktualizacje środowiska Electron są regularnie publikowane, przynosząc nowe funkcje, poprawki błędów oraz optymalizacje, co pozwala na ciągłe udoskonalanie aplikacji.

Podsumowanie i perspektywy na przyszłość


W dzisiejszym artykule zgłębiliśmy fascynujący świat Electronu i jego zastosowania w tworzeniu aplikacji desktopowych. Dzięki Electronowi, programiści mają możliwość wykorzystania swojej znajomości technologii webowych do budowy wieloplatformowych aplikacji desktopowych, które spełniają różnorodne potrzeby i wymagania klientów. Patrząc w przyszłość, możemy być pewni, że Electron będzie nadal odgrywał kluczową rolę, umożliwiając programistom na całym świecie tworzenie innowacyjnych i funkcjonalnych aplikacji.

O autorze

Maciej jest doświadczonym starszym analitykiem i menadżerem projektów IT w firmie aveneo. Posiada bogatą wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania projektami rozwoju oprogramowania, a także wdrażania i integracji systemów informatycznych. Dzięki swoim kompetencjom Maciej skutecznie zarządza zespołami projektowymi i zapewnia terminową realizację oraz najwyższą jakość.

Maciej
Analytic & Project Manager
Jesteś gotowy, żeby porozmawiać o swoim projekcie?