Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów? Devin AI kontra prawdziwi programiści

AI, Software house • 21.03.2024 • 6 minut

Wstęp


Wraz z rozwojem technologii sztucznej inteligencji (AI) pojawia się pytanie, czy w przyszłości zastąpi ona ludzi w różnych zawodach. Branża programistyczna nie jest tu wyjątkiem. Devin AI, potężne narzędzie programistyczne oparte na AI, został stworzony przez bardzo utalentowanych, młodych programistów. Wzbudza oczywiście wiele dyskusji na temat przyszłości programowania. Czy zastąpi pracę programistów, zwłaszcza na juniorskich stanowiskach?

Co to jest Devin AI?


Devin AI to platforma programistyczna typu "no-code", która pozwala tworzyć aplikacje bez pisania kodu. Użytkownicy opisują swoje pomysły za pomocą naturalnego języka, a Devin AI generuje kod i interfejs użytkownika. Platforma obsługuje różne języki programowania, w tym Python, Java i C#.

Devin AI vs. programiści


Zalety Devina AI:

 • Szybkość: Devin AI może generować kod znacznie szybciej niż człowiek.
 • Prostota: Platforma jest łatwa w użyciu, nawet dla osób bez doświadczenia programistycznego.
 • Dostępność: Devin AI może pomóc w tworzeniu aplikacji, które są dostępne dla szerszego grona użytkowników, np. osób niepełnosprawnych.
 • Automatyzacja: Platforma może zautomatyzować powtarzalne zadania programistyczne, co pozwala programistom skupić się na bardziej kreatywnych aspektach pracy.
 • Ma większe możliwości w zakresie pracy z kodem niż OpenAI

Wady Devina AI:
 • Ograniczenia: Platforma nie jest w stanie rozwiązywać złożonych problemów programistycznych, które wymagają kreatywności i innowacyjności.
 • Błędy: Generowany przez Devin AI kod może zawierać błędy, które wymagają ręcznej korekty.
 • Brak kontroli: Programiści mają mniejszą kontrolę nad kodem generowanym przez Devin AI, co może prowadzić do problemów z wydajnością i bezpieczeństwem.
 • Nadal jest w fazie rozwoju
 • Może być wykorzystywany do tworzenia prostych aplikacji, ale nie jest jeszcze gotowy do tworzenia dużych i złożonych systemów.

Czy Devin AI zastąpi programistów?


W najbliższej przyszłości Devin AI nie zastąpi całkowicie programistów. Platforma może być jednak cennym narzędziem dla programistów, pomagając im w szybszym i bardziej efektywnym tworzeniu aplikacji.
Przewaga prawdziwych programistów:

 • Kreatywność: Programiści potrafią rozwiązywać złożone problemy programistyczne, które wymagają kreatywności i innowacyjności.
 • Doświadczenie: Programiści posiadają szeroką wiedzę na temat różnych języków programowania i technik programistycznych.
 • Kontrola: Programiści mają pełną kontrolę nad kodem, który piszą, co zapewnia większą wydajność i bezpieczeństwo.
 • Komunikacja: Programiści potrafią skutecznie komunikować się z klientami i innymi programistami, co jest kluczowe dla sukcesu projektu.

Devin AI może być postrzegany jako narzędzie wspomagające pracę programistów, a nie jako ich substytut. Platforma może zautomatyzować powtarzalne zadania i ułatwić tworzenie prostych aplikacji. Programiści nadal będą jednak niezbędni do rozwiązywania złożonych problemów, zapewniania bezpieczeństwa i jakości kodu oraz komunikacji z klientami.

Podsumowanie


Wraz z rozwojem AI możemy się spodziewać, że platformy takie jak Devin AI będą stawać się coraz bardziej wyrafinowane. Naszym zdaniem programiści nadal będą odgrywać kluczową rolę w tworzeniu oprogramowania. Jednak przyszłość programowania będzie wymagać od programistów umiejętności łączenia umiejętności technicznych z kreatywnością, innowacyjnością i umiejętnościami komunikacyjnymi. Programiści, którzy potrafią wykorzystać platformy AI do swoich potrzeb, będą poszukiwani na rynku pracy.Devin AI to potężne narzędzie, które może zrewolucjonizować sposób tworzenia oprogramowania. Platforma nie zastąpi jednak programistów, będzie mogła ich wspomóc w codziennej pracy.

O autorze

Milena jest odpowiedzialna nie tylko za opiekę nad kluczowymi klientami firmy, ale przede wszystkim za nawiązywanie nowych relacji biznesowych naszego software house. Z zaangażowaniem dba również o potrzeby wewnętrzne, zapewniając niezakłócony proces biznesowy. Dzięki jej pracy aveneo jest silnym i stabilnym software house.

Milena
Business manager & developer
Jesteś gotowy, żeby porozmawiać o swoim projekcie?