Koszt wytworzenia oprogramowania dedykowanego. Profesjonalne podejście do analizy kosztów.

Biznes, Software house • 12.03.2024 • 5 minut

Wstęp


Decyzja o stworzeniu dedykowanego oprogramowania to krok wymagający rozważenia, zarówno pod kątem korzyści, jak i kosztów. W niniejszym artykule przyjrzymy się z bliska czynnikom, które wpływają na kształtowanie kosztów wytwarzania oprogramowania, oraz przedstawimy strategie optymalizacji, które mogą okazać się kluczowe dla każdego przedsiębiorcy w tej sytuacji.

Podstawowe Pytanie: Jaki jest koszt dedykowanego oprogramowania?


Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Koszt dedykowanego oprogramowania zależy od wielu czynników, a każdy projekt jest unikatowy. Kluczowym aspektem determinującym cenę jest złożoność aplikacji oraz czas potrzebny do jej wytworzenia. Stworzenie prostej aplikacji może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, podczas gdy bardziej rozbudowany system może wymagać nakadów finansowych rzędu kilkuset tysięcy złotych. Górną granicę kosztu definiuje wielkość całego przedsięwzięcia, często bardzo rozbudowane systemy liczone są w milionach złotych.

Skalowanie projektu: Wpływ wymagań klienta na koszt oprogramowania


Wymagania odnośnie tworzonego oprogramowania są kluczowym elementem wpływającym na cenę. Możemy zdecydować się na prostą aplikację internetową lub bardziej zaawansowany system, integrujący wiele urządzeń i procesów firmy. Im większe nasze oczekiwania, tym wyższe koszty. Wymagania definiują zakres projketu, naszym zdaniem jest to jedna z najbardziej istotnych kwestii podczas wytwarzania oprogramowania, dlatego przykładamy do nich szczególną uwagę. Oprócz dokumentacji klienta podczas pracy koncepcyjnej powstaje wiele analiz które przekształcają się w kolejne wymagania które były wcześniej ukryte, przez co wstępne założenia klienta mogą ulec zmianie. Warto tutaj wspomnieć o metodyce zwinnego programowania, której stosowanie w Aveneo pozwala na elastyczne dostosowywanie projektu do zmieniających się wymagań, co może znacząco wpłynąć na optymalizację czasu wytworzenia oraz kosztów.

Kwestia czasu i zespołu


Tworzenie oprogramowania to proces, który wymaga czasu i zaangażowania odpowiedniego zespołu. Proste aplikacje mogą być gotowe w tygodnie, podczas gdy bardziej skomplikowane systemy mogą potrzebować nawet lat. Koszt zależy więc w dużej mierze od ilości pracy, a także specjalizacji osób zaangażowanych w projekt: od programistów front-end i back-end, przez różnej maści analityków, testerów oraz innych specjalistów, aż po managerów. Im większy zespół i im dłuższy czas pracy, tym wyższy koszt. Zaangażowanie do pracy minimalnej liczby osób np. analityka, programistę oraz testera, pozwala nam na dostarczenie oprogramowania wysokiej jakości, jednak w skali bardzo małych projektów może okazać się to nieopłacalne ze strony klienta. Niestety chcąc zachować najwyższe standardy obsługi naszych klientów, nie jesteśmy w stanie obniżyć kosztów poniżej kilkadziesiąt tys. zł i jest to minimalny pułap projektowy który pozwala nam dostarczyć oprogramowanie wysokiej klasy.

Zachowanie jakości. Nie rezygnujemy z testów


Kluczowym elementem gwarantującym jakość oprogramowania jest jego testowanie. Testy funkcjonalne i niefunkcjonalne są nieodzowne dla zapewnienia efektywnego i niezawodnego działania aplikacji. Testy jednostkowe, integracyjne, E2E, interfejsu, wydajności, bezpieczeństwa, obciążeniowe, kompatybilności i użyteczności są kluczowym etapem, który może wpłynąć na koszty projektu. Oczywiście nie każda aplikacja będzie wymagała przeprowadzenia wszystkich z wcześniej wymienionych testów, natomiast trzeba mieć świadomość, że wpływają one na końcowy koszt oprogramowania.

Optymalizacja Kosztów


Wybierając partnera do tworzenia oprogramowania, należy pamiętać o równowadze między ceną a jakością. Najniższa cena nie zawsze idzie w parze z najlepszym rozwiązaniem. Aveneo stawia na jakość, stosując metodyki zarządzania projektami, które pozwalają zachować balans pomiędzy efektywnością a kosztami. Oprócz zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania patrzymy także w racjonalny sposób na dobór używanych technologii, bibliotek oraz doradzamy przy różnego rodzaju integracjach. Dodatkowe licejncje na oprogramowanie potrafią w znący sposób zwiększyć końcowy koszt oprogrmowania, dlatego staramy się, o ile to możliwe minimalizować konieczność wykorzystywania takich narzędzi, chyba że ich wybór jest uzasadniony ekonomicznie i biznesowo.

Podsumowanie


Ostateczny koszt dedykowanego oprogramowania zależy od wielu czynników, takich jak złożoność, czas pracy i testowanie. W Aveneo, przed podaniem szacunkowej ceny, dokładnie analizujemy potrzeby klienta. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w realizacji najróżniejszych projektów ("Case Study"), jesteśmy w stanie prezcyzyjniej ocenić wielkość i złożoność projektów, oraz na wczesnym etapie dostrzec prawdopodobne zagrożenia i wyzwania. Podejście to pozwala nam na szybkie oszacowanie kosztu przedsięwzięcia, jednak dokładny koszt oprogramowania może się różnić od tych szacunków.

Decydując się na Aveneo, klient otrzymuje nie tylko dedykowane oprogramowanie, ale również wsparcie w optymalizacji kosztów i dopasowaniu funkcjonalności do potrzeb biznesowych. Nasza profesjonalna wycena projektu oraz skoncentrowanie na jakości gwarantują, że końcowy produkt spełni oczekiwania i będzie solidnym fundamentem dla firmy. Staramy się zarzadzać wszystkimi zasobami tak, żeby koszty wytworzenia oprogramowania były zbliżone do szacunkowej założonej kwoty projektu.

Ostatecznie, koszt wytworzenia dedykowanego oprogramowania nie jest tylko sumą liczbową, ale strategią dopasowaną do potrzeb i celów biznesowych klienta, czego najlepszym przykładem jest podejście Aveneo do realizacji projektów.

O autorze

Michał od ponad dekady projektuje aplikacje internetowe zbudowane w oparciu o framework ReactJS. Jego podejście do UX pozwala aveneo, jako software house, dostarczać czytelne i proste w obsłudze narzędzia, które adresują najbardziej zaawansowane potrzeby biznesowe.

Michał
Frontend lead & UX designer
Jesteś gotowy, żeby porozmawiać o swoim projekcie?