Jak pracujemy

Po pierwsze

Komunikacja

Spotkania

W zależności od wybranego modelu współpracy organizujemy wraz z klientem cykliczne spotkania, na których zbieramy wymagania i pokazujemy postępy naszej pracy. W metodologii zwinnej są one częstsze i zwykle w ciągu jednego tygodnia wspólnie uczestniczymy w:

5x

Daily

1x

Weekly wraz z demonstracją

1x

Retrospektywa i planowanie

2x

Zbieranie wymagań
Narzędzia pracy grupowej

Nasi klienci otrzymują pełny dostęp do naszego Azure DevOps, gdzie na bieżąco mogą sprawdzać postępy w projekcie. Używamy również Sharepoint wraz z Office Online, a także ownCloud na potrzeby udostępniania dokumentów i współpracy nad nimi.

#slack

Przeważnie używamy Slack-a jako głównej platformy komunikacyjnej. Od codziennych wiadomości, przez rozmowy głosowe po prezentacje. Dobrze uporządkowane kanały pozwalają zespołowi i klientowi skupić się na pracy i zadaniach bez przerywania ich niepotrzebną komunikacją.

Wiadomości
Rozmowy
Prezentacje
Współdzielenie
Następnie

Dokumentacja

Zaczynamy od podstawowych wymagań robiąc z nich luźne notatki. Następnie tworzymy projekt wymagań wysokiego i niskiego poziomu używając do tego Wiki wbudowanej w Azure DevOps. Kolejnym krokiem jest odwzorowanie wszystkich procesów biznesowych, algorytmów i przepływów za pomocą narzędzia draw.io. Makiety ramkowe tworzymy z pomocą Axure lub Sketch. Tego drugiego narzędzia używamy również do tworzenia makiet wizualnych w połączeniu z Adobe CC. Na koniec generujemy automatyczną dokumentację kodu na podstawie komentarzy i metadanych używając do tego Sandcastle.

Wymagania
Dokumentacja
Diagramy
Makiety ramkowe
Makiety
Dokumentacja kodu
Teraz

Backlog

Sprinty

Każdy sprint wymaga starannego zaplanowania, włączając w to pojemność zespołu, listę zadań, priorytetów, wartości biznesowych czy terminów doręczenia gotowej funkcjonalności. Tworzymy więc pełny plan pracy dla wszystkich członków zespołu z estymatami każdego z zadań. W ten sposób możemy być spokojni, że wszystko zostanie dostarczone na czas.

Pojemność zespołu
Planowanie
Retrospektywa
Priorytety
Tablice

Używamy tablic SCRUM w Azure DevOps do zarządzania zadaniami i śledzenia ich statusów. Wielopoziomowa hierarchia zadań jest odwzorowana za pomocą różnych tablic. To rozwiązanie ułatwia project managerom i project ownerom zrozumienie całego procesu developmentu i zarządzanie nim. Dzielimy tablice również za pomocą linii horyzontalnych odwzorowując tym samym obszary projektowe.

Zawsze aktualne dane
Szczegółowe logi
Czas realizacji zgodny z estymatami
Duża efektywność w stosunku do kosztów
Monitorowanie czasu

Używamy narzędzia od 7pace - TimeTracker. To kompleksowe rozwiązanie do monitorowania czasu i dostarczania szczegółowych raportów. Dzięki temu każdy projekt monitorujemy z wielu perspektyw - możemy nie tylko przeglądać raporty poszczególnych członków zespołu, ale także sprawdzić ile czasu zajęły poszczególne etapy od projektowania po development i testy.

Wreszcie

Development

Każdego dnia tworzymy tysiące linii kodu, który jest bezpieczny, efektywny i zoptymalizowany do potrzeb naszych klientów. Rozwijamy przy tym nasze wewnętrzne SDK dzięki któremu coraz więcej funkcjonalności dostarczamy wyciągając je z paczki obniżając tym samym koszty projektów. Zobacz jak dzieje się nasza magia.

Oto jest!

Wdrożenie

Zanim gotowe rozwiązanie trafi na serwery produkcyjne testujemy je w środowisku wewnętrznym. W każdym momencie mamy dostęp do w pełni działającej aplikacji, którą możemy testować i używać do celów demonstracyjnych. Możemy zaimportować do niego prawdziwe dane lub użyć zanonimizowanych danych testowych. Wdrożenie jest procesem w pełni automatycznych dzięki Azure Pipelines i Azure Artifacts, więc koszt każdego kolejnego wydania jest bliski zeru. Dzięki temu podejściu możemy przygotować się również do płynnego wdrożenia z zerową niedostępnością rozwiązania w środowisku produkcyjnym. Od 2019 roku wszystkie nasze rozwiązania wdrażamy z wykorzystaniem kontenerów zgodnych z Docker i Kubernetes.

Gdy kurz opadnie

Wsparcie

Utrzymanie gotowego rozwiązania w nienagannym stanie jest równie istotne, co sam proces jego projektowania. Testujemy nasze rozwiązania na wiele sposobów używając przy tym wielopoziomowych scenariuszy. Począwszy od testów jednostkowych kodu, przez testy automatyczne i manualne, integracyjne czy penetracyjne. Jednak nawet najlepiej przetestowane rozwiązanie wymaga wsparcia i utrzymania w środowisku produkcyjnym. Nie dlatego, że ma wady - dlatego, że Świat idzie do przodu, a środowisko ciągle się zmienia. Wypadki mają z kolei to do siebie, że zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Nie możemy ich zapobiec, ale możemy się na nie przygotować i w krytycznym momencie szybko rozwiązać problem.

Monitorowanie

Monitorujemy w czasie rzeczywistym serwery, infrastrukturę, dostępność, opóźnienie, użytkowników. Tworzymy heat-mapy i raporty błędów. Wszystkie te dane mogą pomóc usprawnić nie tylko rozwiązanie, ale cały biznes i przede wszystkim - rozwiązać potencjalne problemy nawet przed ich wystąpieniem.

Dostępność
Wydajność
Błędy
Użytkownicy
Kopia zapasowa i przywracanie

Zaawansowane plany kopii zapasowej to absolutnie niezbędna rzecz w każdym projekcie. Od backupów baz danych, przez krytyczne dane użytkowników, aplikację, środowisko i ustawienia. Należy jednak pamiętać, że dobra kopia zapasowa to również szybkie przywracanie w razie awarii.

Dane
Rozwiązanie
Konfiguracja
Środowisko
Aktualizacje

Zawsze aktualne środowisko to bardzo ważna sprawa. Poprawki bezpieczeństwa mogą utrzymać nas z dala od problemów.

Poprawki bezpieczeństwa
Polityka haseł
Zabezpieczenie przed DDoS
Aktualizacje środowiska
Jesteś gotowy, żeby wycenić swój projekt?
Dziękujemy, Twoja wiadomość została wysłana. Coś poszło nie tak, spróbuj ponownie!
aveneo logo